0

Sağlıklı ve Genç Görünümlü Ciltler İçin Spilanthes Acmella (Dişotu)

Ortak Adı: Diş Otu
Bilimsel Adı: Spilanthes acmella
Alternatif İsimleri: Electric Daisies, Buzz Buttons, Jambu ve Pará cress

Tanım

  • Çok yıllık
  • Diş ağrısı bitkisi Güney Amerika’ya özgüdür ve eski Peru kökenli olduğuna inanılmaktadır.
  • Bugün Güneydoğu Asya ve Çin’de bir gıda bitkisi olarak tanınmaktadır.
  • Ilıman bölgelerde tek yıllık olarak yetiştirilebilen tropikal çok yıllık bir bitkidir.
  • Diş ağrısı bitkisi geniş ve çok dallıdır, zeytin yeşili ila mor-kızarmış, oval yapraklar ve koni biçimli, sarımsı-kestane rengi başlarda taşınan minik çiçekler taşır.
  • 40 cm’ye kadar büyüyebilir. uzun boylu, iyi drene edilmiş toprağa ve tam güneşe ihtiyaç duyar.

Kullanılan Parçalar

  • Yapraklar ve çiçek tomurcukları.

Kozmetik Kullanımı

Spilanthol, Spilanthes Acmella  bitkisinin yapraklarından çıkarılır. Bu bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır ve orada ağrı kesici ve iltihap önleyici özellikleri nedeniyle uzun süredir geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Spilanthol elde etmek için Spilanthes Acmella bitkisinin çiçekleri toplanır ve bir ekstraksiyon işlemi kullanılarak işlenir. Ortaya çıkan ekstrakt daha sonra saflaştırılır, stabilize edilir ve bildiğimiz spilanthol olarak cilt bakım ürünlerine dahil edilir.

Birkaç yıldan beri, spilanthol terimi cilt bakımı alanında giderek daha sık kullanılmaya başlandı ve ayrıca yüz kremleri, vücut losyonları ve diğer cilt bakımlarında ana bileşen olarak popülerlik kazanıyor.

Özellikle kanıtlanmış güçlü yaşlanma karşıtı, nemlendirici ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle spilanthol popüler bir şekilde kullanılır ve Botox gibi geleneksel kozmetik bileşenlere doğal bir alternatif olarak kabul edilir.

Spilanthol’ün Cilde Faydaları

Yaşlanma Karşıtı: Spilanthol ile defalarca ilişkilendirilen bir etki, cilt üzerindeki yaşlanma karşıtı etkisidir. Cildin elastikiyetini ve sıkılığını korumaktan sorumlu bir protein olan kollajen üretimini uyararak çalışır. Bu artan kollajen üretimi cilde yapı kazandırır ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur genellikle cildin daha genç görünmesini sağlar.

Ek olarak, spilantolün erken cilt yaşlanmasının ana nedenlerinden biri olan UV hasarına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

Bio-Botoks: Botoks aslında kasları geçici olarak gevşeterek kırışıklıkların görünümünü azaltmak için sinir toksini “botulinum toksini” kullanan invaziv bir kozmetik tedavidir .

Spilanthol ise sinir uyarılarını doğal olarak bloke eder. Sonuç olarak, hiç veya daha az kas kasılması tetiklenir. Bunun cildin daha pürüzsüz görünmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Cilde enjekte edilen kimyasal bir madde olan Botox’un aksine spilanthol, örneğin yüz kremleri aracılığıyla cilt tarafından emilen doğal bir bileşendir – bu nedenle “bio-botox” adı verilmiştir.

Nemlendirici: Spilanthol aynı zamanda güçlü bir nemlendirici olarak da bilinir. Hyaluronik asit üretimini arttırır., dermiste doğal olarak bulunan ve cildin nemlenmesine ve nemin tutulmasına yardımcı olan bir madde. Spilanthol cilde uzun süreli nem sağlayarak cilt dokusunu iyileştirmeye ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olur.

Güneş Koruması: Spilanthol, cildin UV radyasyonuna karşı doğal savunmasını artırarak fotohasar riskini azaltır. Spilanthol’ün ayrıca erken yaşlanma ve hiperpigmentasyon dahil olmak üzere UV radyasyonunun cilt üzerindeki zararlı etkilerini azalttığı da gösterilmiştir.

Geçmişte spilantholün cilt üzerindeki etkilerini araştırmak için çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, spilantholün cilt için yaşlanmayı geciktirme, nemlendirme ve güneşten koruma dahil olmak üzere çok çeşitli faydaları olduğunu gösterebilmiştir. Ek olarak, bu çalışmaların sonuçları spilantholün cilt bakım ürünlerinde kullanım için güvenli ve etkili bir bileşen olduğunu düşündürmektedir.