0

Zeytin Yaprağı İle Cilt Bakımı: Yüzünüze Doğal Bir Işık Getirin!

Zeytin yaprağı (Olea europaea L)

Zeytin yaprağı özü cilde birçok yarar sağlar. Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi’nde yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, araştırmacılar zeytin yapraklarının cildin kızarmasını önemli ölçüde azalttığını, kan akışını ve dehidrasyonu artırarak E Vitamini’nden daha iyi olduğunu bulmuşlardır.

Zeytin yaprağının deri kanserine karşı koruma sağladığına bile bilimsel olarak rastlanmıştır.

İnsanlar için, zeytin yapraklarındaki yüksek seviyelerde antioksidanlar yaşlanma belirtileri de dahil olmak üzere, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmak için yıllarca süren cilt hasarını tersine çevirme yeteneği olduğu bilinmektedir.

Topikal olarak uygulandığında, yatıştırıcı ve nemlendirici özellikleri kan akışını ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur ve hatta E Vitamininden daha etkili olduğu kabul edilir. Polifenol oleuropein bu özel özelliği için kredilendirilir. Bilim adamları onu tanımlayıp izole ettikten sonra, en kaliteli zeytinyağının sahip olduğu çok tanıdık acı tadın kaynağının aynı olduğunu belirlediler.

Yaprakların ayrıca kaempferol, rutin ve quercetin dahil olmak üzere flavonoidler içerdiği bilinmektedir. Bu fitobesinlerin, cildi çevredeki çeşitli sert elementlere karşı korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.